Skoči na vsebino

Danilo Kiš : Homo poeticus

Podrobnosti knjige

Kratke zgodbe in esejistika / humanistika in družboslovje

Homo poeticus Danilo Kiš

Izbor esejev in intervjujev Danila Kiša se v različnih oblikah in variacijah objavlja, prevaja in ponatiskuje že desetletja. V tem izboru, ki ga je pripravila Dijana Matković, so njegovi ključni eseji in intervjuji: njegova razmišljanja o nacionalizmu, angažmaju v literaturi, o cenzuri in samocenzuri, o moči, ki jo ima literatura v odnosu do stvarnosti, o razlogih za pisanje, o tem, zakaj ne verjame v fikcijo, pač pa v dejstva, o družbenih fenomenih, o Evropi, Parizu, Balkanu, pa tudi o velikanih literature, kot so Borges, Nabokov in de Sade.


Lastnost Vrednost
Založba Beletrina
Zbirka eBeletrina
Prevod Dijana Matković
Spremna beseda Dijana Matković
Leto izdaje 2019
Strani 205
Jezik slovenski
Tip datoteke epub
ISBN 9789612845469

Izvodov na voljo:


  • Prost
  • Prost
  • Prost
  • Zaseden

    Še 3 dni 35 min in 6 sekund

Pokukaj v knjigo

Danilo Kiš: Homo poeticus
Danilo Kiš: Homo poeticus
Pokukaj v knjigo ...

Dolg opis

Izbor esejev in intervjujev Danila Kiša se v različnih oblikah in variacijah objavlja, prevaja in ponatiskuje že desetletja. Razlog je gotovo tudi v tem, da je avtor žanr eseja izmojstril do popolnosti. V tem izboru, ki ga je pripravila Dijana Matković, so njegovi ključni eseji in intervjuji: njegova razmišljanja o nacionalizmu, angažmaju v literaturi, o cenzuri in samocenzuri, o moči, ki jo ima literatura v odnosu do stvarnosti, o razlogih za pisanje, o tem, zakaj ne verjame v fikcijo, pač pa v dejstva, o družbenih fenomenih, o Evropi, Parizu, Balkanu, pa tudi o velikanih literature, kot so Borges, Nabokov in de Sade. Ob tem ne manjkata niti antologijska eseja »Nasveti mlademu pisatelju« in »Poslednje zatočišče zdravega razuma«. Izbor je pripravljen tako, da se bralec dobro seznani z avtorjevimi stališči o ključnih vprašanjih, ki danes nosijo enako težo in relevantnost kot v času, ko so besedila nastala.

Danilo Kiš (1935–1989) je literarni klasik in nekdaj najresnejši Jugoslovanski kandidat za Nobelovo nagrado, izjemno luciden mislec in intelektualni motor svojega časa. Opredelil se je za srednjeevropskega pisca judovskih korenin iz Jugoslavije. Objavil je tri romane in vrsto esejev, med katerimi je Grobnica za Borisa Davidoviča (1976) sprožila več let trajajoče polemike, iz katerih je Kiš izšel kot prvovrsten esejist in utemeljitelj postmodernizma, ki je vplival tudi na slovenske avtorje, kot so Aleš Debeljak, Andrej Blatnik, Drago Jančar, Branko Gradišnik in mnogi drugi. Gre za enega najbolj pogosto prevajanih avtorjev bivše skupne države, prejemnika številnih prestižnih domačih in mednarodnih nagrad (Ninova nagrada, nagrada Grand aigle d`or de la ville de Nice, Andrićeva nagrada, Premio letterario Tevere, Bruno Schulz Preize itn.).


Povezane knjige


Vid Kmetič: Kurzschluss
Vid Kmetič: Kurzschluss
Vid Kmetič
Kurzschluss
Matjaž Lunaček: Jutranji opoji
Matjaž Lunaček: Jutranji opoji
Matjaž Lunaček
Jutranji opoji
Marjan Tomšič: Zgodbe iz labirinta
Marjan Tomšič: Zgodbe iz labirinta
Marjan Tomšič
Zgodbe iz labirinta
Melita Forstnerič Hajnšek: Taka nisem bila nikoli
Melita Forstnerič Hajnšek: Taka nisem bila nikoli
Melita Forstnerič Hajnšek
Taka nisem bila nikoli
Zbigniew Herbert: Hotel sem opisati: izbrani eseji
Zbigniew Herbert: Hotel sem opisati: izbrani eseji
Zbigniew Herbert
Hotel sem opisati: izbrani eseji
Ivan Sivec: Moja lepa Ukrajinka
Ivan Sivec: Moja lepa Ukrajinka
Ivan Sivec
Moja lepa Ukrajinka

Prijavite se na e-novice

Source