Skoči na vsebino

Giambattista Basile : Zgodba zgodb

Podrobnosti knjige

Kratke zgodbe in esejistika / Humor in satira / e-knjige za otroke / e-knjige za mladostnike

Zgodba zgodb Giambattista Basile

Prva evropska zbirka pravljic, jezikovno bohotna, mesena, a tudi grenko začinjena z zavedanjem, da ljudje raje verjamemo v obstoj govorečih grmov kot v smiselnost učenjakovih besed.


Lastnost Vrednost
Založba Goga
Prevod Ana Duša, Irena Duša Draž
Ilustracije Damijan Stepančič
Leto izdaje 2022
Strani 491
Jezik slovenski
Tip datoteke epub
ISBN 9789612773403

Izvodov na voljo:


  • Prost
  • Prost
  • Prost
  • Zaseden

    Še 3 dni 35 min in 6 sekund

Pokukaj v knjigo

Giambattista Basile: Zgodba zgodb
Giambattista Basile: Zgodba zgodb
28,99 €
Pokukaj v knjigo ...

Dolg opis

Zgodba zgodb je duhovita in ostra kritika družbe 17. stoletja, ki jo je Neapeljčan Giambattista Basile (1566–1632) skozi lastno življenjsko izkušnjo poznal od »ljudske baze« do dvorskih višav. V združitvi teh dveh svetov je nastala prva evropska zbirka pravljic, jezikovno bohotna, mesena, a tudi grenko začinjena z zavedanjem, da ljudje raje verjamemo v obstoj govorečih grmov kot v smiselnost učenjakovih besed.

Brata Grimm sta v njem videla ideal; B. Croce zadnjega vélikega renesančnega novelista in velikana italijanskega baroka; I. Calvino čudaškega sredozemskega Shakespearja. Basile ni avtor za otroško publiko, bo pa zbirka bolj zabavala tiste, ki se strinjajo z njegovo trditvijo, da ima človek v tej greznici od sveta toliko, kolikor mu uspe prigristi z lastnimi zobmi.

Poleg tega, da so Basilejeve zgodbe prototip nove literarne zvrsti, so tako tudi izjemen zgodovinski dokument, ki sodobnemu bralcu na satiričen način približuje vsakdanjo realnost ene izmed evropskih prestolnic 17. stoletja (Neaplja), v kateri so bile razlike med tistimi, ki imajo, in tistimi, ki nimajo, tako velike, vseobsegajoče in vsedoločujoče, da je bil svet videti zacementiran v dana razmerja, ki znotraj obstoječega reda niso ponujala nikakršne možnosti spremembe.

Žanr, ki ga je ustvaril Basile, je slogovni eksperiment, ki skuša slediti upovedovani snovi, hkrati pa jo ves čas tudi bolj ali manj eksplicitno komentira. To še ni pravljica, ki je v 20. stoletju postala neodtujljiv del procesa odraščanja, v katerem ima jasne vzgojne, psihološke in učne namene – Basile izkoristi tiste lastnosti enodimenzionalne realnosti, zaradi katerih ima pravljica moč, da z lučjo posveti v najtemnejše kotičke človekove duše, locira njene najbolj pritlehne, umazane in destruktivne strasti in jih postavi v dvorano ogledal, kjer jih preobrača, deformira in amplificira, dokler se groza, ki ob njih navdaja bralca, ne spremeni v odrešujoč krohot.


Povezane knjige


Christian Bobin: Razkošno življenje
Christian Bobin: Razkošno življenje
17,99 €
Christian Bobin
Razkošno življenje
Sylvain Tesson: Pod milim nebom
Sylvain Tesson: Pod milim nebom
17,99 €
Sylvain Tesson
Pod milim nebom
Sylvain Tesson: Prepusti se življenju
Sylvain Tesson: Prepusti se življenju
17,99 €
Sylvain Tesson
Prepusti se življenju
Haruki Murakami: V prvi osebi ednine
Haruki Murakami: V prvi osebi ednine
13,99 €
Haruki Murakami
V prvi osebi ednine
Natasha Lunn: Pogovori o ljubezni
Natasha Lunn: Pogovori o ljubezni
22,99 €
Natasha Lunn
Pogovori o ljubezni
Alenka Furlan: Prebujanje II. del
Alenka Furlan: Prebujanje II. del
12,99 €
Alenka Furlan
Prebujanje II. del

Prijavite se na e-novice

Source