Skoči na vsebino

Matevž Kos : O nevšečnosti biti Slovenec

Podrobnosti knjige

Kratke zgodbe in esejistika / umetnost, arhitektura in moda / humanistika in družboslovje / jezikoslovje / zgodovina in geografija

O nevšečnosti biti Slovenec Matevž Kos
Zgodovina, kultura, ideologija (izbrane kritike 1993–2013)

Izbor petdesetih kritik oziroma refleksij Matevža Kosa, namenjenih neleposlovnim delom, ki so izšla v letih 1993–2013. Gre torej za knjigo o različnih prispevkih k novejši slovenski kulturni zgodovini, kakor so jih »zagrešili« njeni klasiki od Josipa Vidmarja, Edvarda Kocbeka in Boža Voduška prek avtorjev, kot so Jože Pučnik, Taras Kermauner, Tine Hribar, Drago Jančar ali Slavoj Žižek, pa do avtorjevih sodobnikov.


Lastnost Vrednost
Založba Založba Filozofske fakultete
Oprema Jure Preglau
Leto izdaje 2015
Strani 196
Jezik slovenski
Tip datoteke epub
ISBN 9789612377625

Izvodov na voljo:


  • Prost
  • Prost
  • Prost
  • Zaseden

    Še 3 dni 35 min in 6 sekund

Pokukaj v knjigo

Matevž Kos: O nevšečnosti biti Slovenec
Matevž Kos: O nevšečnosti biti Slovenec
9,49 €
Pokukaj v knjigo ...

Dolg opis

Matevž Kos je začel objavljati na začetku devetdesetih let. Kmalu se je uveljavil kot eden najprodornejših slovenskih literarnih kritikov. Tokratni izbor se omejuje na okroglih petdeset kritik oziroma refleksij, namenjenih neleposlovnim delom, ki so izšla v letih 1993–2013. Posebnost knjige z malce provokativnim naslovom je to, da obravnava različne avtorje, katerih pisanje spada v širok problemski sklop, kakor ga v podnaslovu zgoščeno opredeljuje pojmovni trojček zgodovina-kultura-ideologija. Knjiga pravzaprav pripoveduje – od primera do primera – zgodbo slovenskega 20. stoletja in še čez, hkrati pa si njen avtor ne domišlja, da sam stoji nekje tam daleč zunaj, ampak je vanjo, pa čeprav s komentirajoče distance, še kako vpleten. Gre torej za knjigo o različnih prispevkih k novejši slovenski kulturni zgodovini, kakor so jih »zagrešili« njeni klasiki od Josipa Vidmarja, Edvarda Kocbeka in Boža Voduška prek avtorjev, kot so Jože Pučnik, Taras Kermauner, Tine Hribar, Drago Jančar ali Slavoj Žižek, pa do avtorjevih sodobnikov. Kos piše o akterjih slovenskega 20. (in 21.) stoletja, hkrati se tudi sam, dialoško, kritično in/ali polemično, ves čas pa v imenu demokratične kulture, vpisuje v to zgodovino. Nemara zato, ker druge pač nimamo. Tudi to je ena izmed zgodb, ki jih pripoveduje knjiga O nevšečnosti biti Slovenec.


Povezane knjige


Simona Rituper: Drobtinice in sirotka
Simona Rituper: Drobtinice in sirotka
9,99 €
Simona Rituper
Drobtinice in sirotka
Ajda Bračič: Leteči ljudje
Ajda Bračič: Leteči ljudje
17,99 €
Ajda Bračič
Leteči ljudje
Srečko Kosovel: Burja
Srečko Kosovel: Burja
7,99 €
Srečko Kosovel
Burja
Edvard Kocbek: Strah in pogum
Edvard Kocbek: Strah in pogum
12,99 €
Edvard Kocbek
Strah in pogum
Matej Krajnc: Dostojevski - povest o napaki
Matej Krajnc: Dostojevski - povest o napaki
5,99 €
Matej Krajnc
Dostojevski - povest o napaki
Samanta Hadžič Žavski: Obiski
Samanta Hadžič Žavski: Obiski
18,99 €
Samanta Hadžič Žavski
Obiski

Druge knjige avtorja


Matevž Kos: Oholost i pristranost
Matevž Kos: Oholost i pristranost
5,99 €
Matevž Kos
Oholost i pristranost
Matevž Kos: Pokušaji s Nietzscheom
Matevž Kos: Pokušaji s Nietzscheom
5,99 €
Matevž Kos
Pokušaji s Nietzscheom
Matevž Kos: Fragmenti o cjelini: Pokušaji sa slovenskim pjesništvom
Matevž Kos: Fragmenti o cjelini: Pokušaji sa slovenskim pjesništvom
20,99 €
Matevž Kos
Fragmenti o cjelini: Pokušaji sa slovenskim pjesništvom
Matevž Kos: O nedaći biti Slovenac
Matevž Kos: O nedaći biti Slovenac
10,99 €
Matevž Kos
O nedaći biti Slovenac

Prijavite se na e-novice

Source