Skoči na vsebino

Mohamed Mbougar Sarr : Najskrivnejši spomin človeštva

Podrobnosti knjige

Sodobni romani (20. in 21. st.)

Najskrivnejši spomin človeštva Mohamed Mbougar Sarr

Roman, nagrajen s prestižno francosko literarno nagrado goncourt, je osupljiva zgodba o izbiri med življenjem in pisanjem ter želji po preseganju meja med Afriko in Zahodom. Predvsem pa je oda literaturi in njeni brezčasnosti.


Lastnost Vrednost
Založba Mladinska knjiga
Zbirka e-Roman
Prevod Janina Kos
Leto izdaje 2023
Strani 480
Jezik slovenski
Tip datoteke epub
ISBN 9789610172048

Izvodov na voljo:


  • Prost
  • Prost
  • Prost
  • Zaseden

    Še 3 dni 35 min in 6 sekund

Pokukaj v knjigo

Mohamed Mbougar Sarr: Najskrivnejši spomin človeštva
Mohamed Mbougar Sarr: Najskrivnejši spomin človeštva
Pokukaj v knjigo ...

Dolg opis

Kaj lahko zares vemo o nekem pisatelju?

Najskrivnejši spomin človeštva pripoveduje zgodbo o mladem senegalskem pisatelju, ki živi v Parizu in po naključju odkrije legendarno knjigo iz tridesetih let prejšnjega stoletja Labirint nečlovečnosti. Nihče ne ve, kaj se je zgodilo z njenim avtorjem, ki so ga razglasili za »črnega Rimbauda«, potem ko je knjiga povzročila škandal. Očaran nad to skrivnostjo se Diégane odloči poiskati avtorja knjige, kar ga vodi v soočenje z velikimi tragedijami zgodovine, od kolonializma do holokavsta.

Navdih iz resničnih dogodkov

Zgodba, opisana kot razmišljanje o povezavah med fikcijo in resničnostjo, odmeva resnične izkušnje malijskega pisatelja Yamba Ouologuema, ki je leta 1968 postal prvi afriški dobitnik slavne francoske literarne nagrade renaudot, kasneje pa je bil obtožen plagiatorstva, pobegnil iz Francije in izginil iz javnega življenja.

»Resnica je, da zgolj povprečne, slabe ali plehke knjige o nečem govorijo. Če imaš rano, to še ne pomeni, da moraš o njej pisati. Čas v nas ubija utvaro, da so naše rane edinstvene. Kajti niso. Nobena rana ni edinstvena. Nič človeškega ni edinstveno. Sčasoma vse postane prav srhljivo človeško. V tem je zagata. Toda prav iz te zagate se lahko nemara porodi literatura. Nikoli nam še ni in nam tudi ne bo ostalo nič drugega kot literatura, nespodobna literatura, ki je hkrati naš odgovor, naša težava, naša vera, naša sramota, naš ponos, naše življenje. Velika knjiga nikoli ne govori o ničemer, pa vendarle je v njej čisto vse.« (Odlomek iz knjige)

V Senegalu rojeni francoski pisatelj Mohamed Mbougar Sarr (1990), avtor štirih romanov in zbirke kratkih zgodb, je z romanom Najskrivnejši spomin človeštva postal prvi pisatelj iz podsaharske Afrike, ki je prejel najstarejšo in najprestižnejšo francosko literarno nagrado goncourt. Nagrado je prejel 100 let po tem, ko je nagrado – ki jo podeljujejo od leta 1867 – prvič prejel temnopolti avtor. Leta 2022 ga je z Goncourtovo nagrado Slovenije ovenčala tudi slovenska študentska žirija.

 


Povezane knjige


Stefan Hertmans: Vzpon
Stefan Hertmans: Vzpon
Stefan Hertmans
Vzpon
Heinrich Mann: Profesor Unrat ali Tiranov konec
Heinrich Mann: Profesor Unrat ali Tiranov konec
Heinrich Mann
Profesor Unrat ali Tiranov konec
Jodi Picoult, Jennifer Finney Boylan: Nori med
Jodi Picoult, Jennifer Finney Boylan: Nori med
Jodi Picoult, Jennifer Finney Boylan
Nori med
Hiro Arikawa: Maček gre na pot
Hiro Arikawa: Maček gre na pot
Hiro Arikawa
Maček gre na pot
Peter Handke: Moj dan v drugi deželi
Peter Handke: Moj dan v drugi deželi
Peter Handke
Moj dan v drugi deželi
Emil Filipčič: Premiera
Emil Filipčič: Premiera
Emil Filipčič
Premiera

Prijavite se na e-novice

Source